روش های نگه داری از دستگاه برش لیزر

در چند سال اخیر دستگاه‌های برش لیزر تبدیل به یکی از پرمصرف‌ترین دستگاه‌های صنعتی در مقیاس جهانی تبدیل شده‌اند. مهم نیست شما صاحب یک کسب و کار خانگی هستید یا یک تولید کننده بزرگ قطعات صنعتی، در هر صورت ممکن است شما برای تولید قطعات بزرگ و کوچک نیاز به برشکاری، حکاکی و سوراخکاری داشته باشید.

اما دلیل اهمیت بالای دستگاه‌های برش لیزر چیست؟ در گذشته انواع برشکاری‌ها و پردازش بر روی قطعات با روش‌های قدیمی و دستی انجام میشد که هزینه و نیروی زیادی برای اینکار لازم بود. با وجود هزینه‌های بالاتر این روش‌ها دقت، سرعت و کیفیت لازم را نداشتند.
با پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به لیزر، دستگاه‌های برش لیزر وارد عرصه رقابت با روش‌های سنتی شدند. روش‌های برش لیزر به دلیل سرعت، دقت و کیفیت بالاتر به طور کامل جایگزین روش‌های سنتی برشکاری مانند فرزکاری و تراشکاری شده است.
انواع برش لیزر
برش لیزر انواع مختلفی دارد که پرمصرف‌ترین آن‌ها برش با لیزر‌های گازی و جامد می‌باشد. برش با لیزر CO2 نسبت به روش‌های دیگر رایج‌تر می‌باشد. تا الان سعی کردیم به درک نسبی از برش لیزر‌ها برسیم. دستگاه‌های برش لیزر با وجود مزایایی که دارند، دستگاه‌های پرهزینه و گران قیمتی محسوب می‌شوند. برای کاهش هزینه‌های اضافی و مراقبت از دستگاه لازم است نکاتی را بدانیم تا از پرداخت هزینه‌های مربوط به خسارت‌های سنگین جلوگیری کنیم. در این مطلب روش‌های کاهش هزینه و نگه داری از ذستگاه برش لیزر را خواهیم گفت.

روش های نگه داری از دستگاه برش لیزر

در ادامه به بررسی نکات مهمی که باید در هنگام تمیز کردن دستگاه برش لیزر بپردازید همچنین کدام قسمت ها را باید تمیز کنید میپردازیم

• تمیزی لنز دستگاه برش لیزر

تمیز کردن لنز دستگاه برش لیزر

لنزها نقش مهم در همسو و متمرکز کردن اشعه لیزر‌ها دارند. متمرکز شدن اشعه به بهترین نحو باغث بالارفتن راندمان و قدرت دستگاه می شود. در هنگام برشکاری ممکن است ذرات و بخار حاصل از برش قطعات مختلف باعث آلودگی لنزها شود. این آلودگی ایجاد شده بر روی لنزها باعث کاهش کیفیت لیزر دستگاه می‌شود و شما مجبورید برای جبران این مسئله، توان دستگاه برش را بیشتر کنید. این موضوع باعث افزایش فشار برروی دستگاه می‌شود.
برای بهتر شدن عملکرد دستگاه لازم است، همیشه لنز‌های دستگاه برش لیزر را تمیز نگه داریم. از ایجاد خط و خش بر روی لنز‌ها جلوگیری کنید. برای تمیز نگه داشتن لنز دستگاه برش لیزر باید چند نکته را در نظر بگیریم:
1. استفاده از دستمال خشک (مخصوص) برای جلوگیری از خط و خش بر روی لنزها
2. استفاده از تمیزکننده‌های مخصوص؛ در نظیر داشته باشید بهتر است تمیزکننده‌ها به صورت مستقیم با لنز تماس نداشته باشند.
3. از جابه‌جا کردن لنزها به طور مداوم خودداری کنید.
4. همیشه لنزها را خشک نگه دارید.

• تیوب لیزر

همیشه در نظر داشته باشید، تیوب لیزر در دستگاه‌های برش لیزر یکی از گران قیمت‌ترین قطعات محسوب می‌شود. تیوب لیزر هم مانند لنز‌ها نقش مهم و تاثیرگذاری برای برشکاری دارند. تمیز و سالم نگه داری از دستگاه برش لیزر همواره باعث بالارفتن راندمان و بهتر شدن عملکرد دستگاه می‌شود. برای تمیز نگه داشتن تیوب لیزر نکات زیر را در نظر داشته باشید:
1. از الکل صد در صد برای تمیز کردن استفاده کنید.
2. در صورت وجود الکل بر روی بدنه، از دستگاه استفاده نکنید. به دلیل بالا رفتن دمای دستگاه خطرناک خواهد بود.
3. برای تمیز کردن دستگاه می‌توانید از برخی از پمپ‌های هوا استفاده کنید.

• چیلر (خنک کننده) دستگاه برش لیزر

خنک کننده دستگاه برش لیزر یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌های این دستگاه محسوب می‌شود. در هنگام برشکاری دمای دستگاه به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. همانطور که گفتیم تیوب لیزر یکی از مهم‌‌ترین و گران‌ترین قطعات دستگاه می‌باشد و ممکن است به دلیل بالا رفتن دما آسیب ببیند. اهمیت دستگاه خنک کننده در این بخش مشخص خواهد شد. سیستم‌های خنک کننده جدیدتر مجهز به اعلانی برای نمایش دمای دستگاه هستند که به اپراتور کمک خواهد کرد. در نظر داشته باشید آب درون مخرن را همواره قبل از کار با دستگاه بررسی کنید.
توصیه می‌شود دمای آب درون مخزن بیشتر از 35 درجه سانتی‌گراد نباشد. برای خنک کردن و کاهش دماش دستگاه میتوانید از یخ استفاده کنید.
تمیز نگه داشتن مخزن آب یکی دیگر از نکات مهم برای بهبود عملکرد بخش خنک کننده محسوب می‌شود.

فوکوس بودن اپتیک‌ها

برشکاری در دستگاه‌های برش لیزر بدون تماس بین مستقیم بین لیزر و قطعه صورت می‌پذیرد به همین دلیل فوکوس بودن اپتیک‌ها یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای استفاده بهینه از دستگاه می‌باشد. دستگاه‌های جدید‌تر مجهز به فوکوس خودکار هستند ولی برای دستگاه‌های قدیمی‌تر اپراتور وظیفه تنظیم اپتیک‌ها را دارد.یکی از کارهایی که باید برای نگه داری از دستگاه برش لیزر انجام اطمینان حاصل کردن از این امر میباشد

تمیز نگه داشتن ریل دستگاه برش لیزر

تمیز کردن ریل برای نگه داری از دستگاه برش لیزر

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات برای بهبود عملکرد دستگاه برش لیزر، تمیز نگه داشتن ریل می‌باشد. ریل مسیر حرکت هد دستگاه می‌باشد. در طول عملیات برشکاری مسیر ریل با گرد و غبار حاصل از برش آلوده خواهد شد که حرکت بر روی ریل را دچار مشکل خواهد کرد. پس همواره توصیه می‌شود مسیر ریل‌ها را تمیز نگه دارید.

به طور کلی با توجه به بالا بودن هزینه‌های تعمیر برای دستگاه برش لیزر، نگهداری از آن اهمیت بسیار بالایی دارد. با رعایت نکات بالا به سادگی می‌توانید عمر دستگاه برش لیزر را افزایش دهید.

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *