خمکاری چیست؟

خمکاری چیست؟ خم شدن یک فرآیند شکل دهی فلز است که شامل تغییر شکل یک جسم به گونه ای است که باعث خم شدن یا انحنای آن می شود. این فرآیند شامل استفاده از ابزار خمشی برای دستکاری مواد تا زاویه مورد نظر است. خمش یکی از قدیمی ترین فرآیندهای تولید است و به طور گسترده در بسیاری از صنایع مختلف استفاده می شود.

خمش معمولاً در ساخت قطعات فلزی مانند براکت ها، محفظه ها و اجزای قاب استفاده می شود. این فرآیند برای ایجاد قطعات با زوایای و شکل های ثابت ایده آل است، به همین دلیل است که اغلب در تولید صنعتی در مقیاس بزرگ استفاده می شود.

انواع مختلفی از فرآیندهای خمشی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. برخی از انواع متداول خمش عبارتند از خم شدن پرس بریک، خم شدن رول، خمش چرخشی و خمش کششی.

درباره جوش لیزر بیشتر بدانید

چندین روش خمشی وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی ها، مزایا و معایب منحصر به فردی هستند. برخی از متداول ترین روش های خمشی عبارتند از:

خمکاری کف

ته نشینی روشی برای خم شدن است که شامل کنار هم قرار دادن پانچ و قالب برای ایجاد زاویه خم می شود. این روش برای موادی با درجه سختی یا شکنندگی بالا که خمش هوا باعث ترک خوردگی یا شکستگی می شود استفاده می شود. پایین کشیدن می تواند زوایای خمشی دقیق ایجاد کند و خم های حاصل معمولاً در داخل صاف هستند.

از مزایای کفپوش می توان به موارد زیر اشاره کرد

– دقت بیشتر در زوایای خمش

– حداقل سایش ابزار

– بدون نیاز به عملیات ثانویه برای اصلاح صافی در داخل خم

معایب کفپوش عبارتند از:

– زمان تنظیم طولانی تر

– با هر مجموعه ابزار می توان به زوایای خمشی منفرد دست یافت

– افزایش سایش ابزار هنگام خم کردن مواد سخت تر

خمکاری چرخشی

خمکاری چرخشی روشی برای خم کردن است که از پرس هیدرولیک شعاعی برای خم کردن مواد روی سنبه استفاده می کند. در خمش دوار، مواد به دور یک سنبه ثابت خم می شوند، در حالی که پانچ به دور قطعه کار می چرخد. این روش می تواند قطعات پیچیده ای با زوایای خم متعدد و دقت بیشتر تولید کند. خمش دوار معمولاً برای خمش لوله استفاده می شود و برای موادی که می توانند مقدار قابل توجهی تغییر شکل را تحمل کنند مناسب است.

مزایای خمش چرخشی عبارتند از:

– دقت بیشتر در زوایای خمش

– قطعات پیچیده با زوایای خم متعدد را می توان به دست آورد

– بدون نیاز به عملیات ثانویه برای اصلاح اعوجاج

معایب خمش چرخشی عبارتند از:

– زمان تنظیم طولانی تر

– هزینه های سرمایه گذاری بالا

– تولید شعاع های کوچک مشکل است

خمکاری رولی

خم شدن غلتکی روشی برای خم کردن است که شامل عبور مواد از یک سری غلتک برای ایجاد یک منحنی یا شعاع می باشد. این روش معمولاً برای شکل دادن به لوله ها و لوله ها یا برای ایجاد مقاطع منحنی بزرگ در صفحه یا ورق استیل استفاده می شود. خم شدن رول می تواند شعاع های ثابت و دقیقی تولید کند و از یک مجموعه ابزار می توان برای ایجاد طیف وسیعی از شعاع ها استفاده کرد.

خم شدن رول عبارتند از:

– می توان به شعاع های ثابت و دقیق دست یافت

– نرخ تولید با سرعت بالا

– از یک مجموعه ابزار می توان برای ایجاد یک محدوده شعاع استفاده کرد

معایب خم شدن رول عبارتند از:

– اشکال پیچیده محدودی را می توان تولید کرد

– خم شدن برخی مواد ممکن است دشوار باشد

– به فضای فیزیکی قابل توجهی نیاز دارد

خمکاری هوایی

خمش با هوا یکی از رایج ترین روش های خمشی است که در صنایع شکل دهی ورق فلز استفاده می شود. این روش شامل استفاده از پانچ و قالب برای ایجاد زاویه خم با اعمال نیرو به فلز است. در خمش هوا برخلاف کف سازی و سکه گذاری، پانچ و قالب با قطعه کار تماس ندارند و درصد کمی از ضخامت مواد تحت تاثیر قرار می گیرد. میزان زاویه خم به عوامل مختلفی مانند ضخامت و نوع ماده، موقعیت و زاویه پانچ و میزان فاصله قالب بستگی دارد.

مزایای خمش هوا عبارتند از:

– راه اندازی سریع و آسان

– نرخ تولید با سرعت بالا

– با استفاده از یک مجموعه ابزار می توان چندین زاویه خم را بدست آورد

– حداقل سایش ابزار

معایب خمش هوا عبارتند از:

– زاویه خم ممکن است به دلیل تغییرات در خواص قطعه کار ناسازگار باشد

– خم حاصل ممکن است شعاع کمی در داخل خم داشته باشد که بسته به کاربرد ممکن است مطلوب نباشد.

– قسمت بیرونی خم ممکن است مقداری اعوجاج یا صاف شدن داشته باشد

درباره برش لیزر بیشتر بدانید

انواع روش های خمکاریانواع روش های خمکاری

خمش ورق فرآیندی است برای تغییر شکل یک ورق فلزی به یک زاویه یا شکل با استفاده از دستگاه خم کن یا پرس بریک. خمش ورق معمولاً برای ایجاد خم در ورق های فلزی مانند آلومینیوم، مس، برنج و فولاد ضد زنگ استفاده می شود. برخی از روش های خمش ورق عبارتند از خمش V، خمش U و خمش لبه.

خمش v

خمکاری V رایج ترین روش خمش ورق است. در این روش یک شیار V شکل در قالب پایینی ایجاد می‌شود و مواد روی پانچ خم می‌شوند و تا 90 درجه زاویه ایجاد می‌کنند.

خمش u

خمکاری U یک روش خمش ورق است که شامل خم کردن ورق فلز به شکل U است. این روش معمولاً در صنعت HVAC برای ایجاد کانال کشی استفاده می شود.

خم شدن لبه

در خم شدن لبه، ورق فلزی به صورت عمودی بین پانچ و قالب قرار می گیرد و پانچ در امتداد لبه فلز نیرو وارد می کند تا به زاویه مورد نظر برسد. این روش معمولاً برای ایجاد براکت، فلنج و سایر اشکال مشابه استفاده می شود.

خمش داغ

خمش گرم یک روش خمشی فلزی است که برای ایجاد خم‌ها و اشکال پیچیده در مواد با سختی و استحکام کششی بالا مانند فولاد و تیتانیوم استفاده می‌شود. در این روش، مواد را تا دمای بالا گرم می کنند تا انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و دستکاری آن آسان شود. پس از گرم شدن مواد به دمای مناسب، آن را در قالب قرار می دهند و با فشار هیدرولیک یا مکانیکی آن را به شکل دلخواه در می آورند.

خمش گرم به طور گسترده در صنایعی مانند هوافضا، خودروسازی و ساخت و ساز استفاده می شود. با این حال، نیاز به تجهیزات گران قیمت و تکنسین های ماهر دارد که آن را به یک فرآیند پرهزینه و زمان بر تبدیل می کند.

درباره برش لیزر روتاری بیشتر بدانید

خمکاری فلزاتخمکاری فلزات

روش های مختلفی برای خمکاری فلزات از جمله خمش ورق و خمش گرم وجود دارد که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

خمش ورق

خمش ورق یک فرآیند شکل دهی سرد است که برای خم کردن ورق فلز به شکل دلخواه استفاده می شود. ورق فلزی در دستگاه خم کن ورق فلزی قرار می گیرد و برای اعمال فشار به فلز در نقاط تعیین شده از پرس بریک استفاده می شود. خمش ورق برای ایجاد طیف وسیعی از اشکال، از جمله زوایا، منحنی ها، و کانال های U شکل و غیره استفاده می شود.

خمش داغ

خمش گرم یک فرآیند شکل‌دهی فلز است که شامل حرارت دادن فلز تا دمای بالا برای انعطاف‌پذیری بیشتر و شکل‌دهی آسان‌تر است. این روش برای مواد با مقاومت و شکل پذیری بالا مانند فولاد ضد زنگ و تیتانیوم استفاده می شود. این فلز تا دمایی گرم می شود که اجازه می دهد بدون ترک یا پارگی تغییر شکل دهد و سپس با استفاده از دستگاه های خم کن تخصصی به شکل دلخواه خم می شود. خمش گرم نسبت به روش های خمش سرد، قطعاتی با زوایای دقیق تر و شعاع محکم تر تولید می کند.

منبع : wikipedia

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *